piątek, 16 sierpnia 2013

Rady dla początkujących: Komentarze #5

Pora na rady najważniejsze, gdyż wynikające z troski o czytelników. Tak jak w sklepie najważniejszy jest klient, tak na blogach to własnie czytelnicy grają pierwsze skrzypce. Nie oszukujmy się, blogerzy nie publikują tych wszystkich postów dla siebie! Gdyby tak było, równie dobrze mogliby je chować do szuflady. A jednak potrzebny im internet. 


Blog to wyjątkowa forma dialogu, dlatego dbajmy o czytelników, doceniajmy ich i troszczmy się o nich, jak tylko umiemy. Pilnie czytajmy komentarze, nie ignorując zawartych w nich wskazówek. Od czytelników można nauczyć się naprawdę wiele. To ważne, aby nie marginalizować roli naszych czytelników. Warto przyjrzeć się bliżej ich opiniom, odpowiedzieć chociaż na niektóre komentarze. Niech blog naprawdę żyje!Ponieważ to właśnie komenatrze są dla nas tak istotnym źródłem wiedzy, zarówno o naszym blogu, jak i o potrzebach czytelników, ułatwmy innym publikowanie opinii pod postami. Warto wyłączyć opcję weryfikowania obrazkowego. Jak to zrobić? Taka możliwość zawsze jest dostępna w ustawieniach bloga. Wystarczy tylko odrobinę poszukać. 

Przykładowo, dla użytkowników Bloggera:
Ustawienia -> Posty i komentarze -> Weryfikacja obrazkowa


Owszem, po takim zabiegu mogą zacząć pojawiać się również komentarze zawierające spam, które z początku trzeba będzie kasować samemu. Natomiast z czasem blog nauczy się rozpoznawać, które wpisy powinien ukryć i będzie to robić automatycznie. W razie potrzeby, weryfikację obrazkową zawsze można przywrócić.
Warto podać na blogu nasz adres mailowy, by czytelnicy mogli skontaktować się z nami indywidualnie. Może chcą się podzielić pomysłami na posty, podrzucić nam ciekawy link lub zwrócić naszą uwagę na literówkę, jednocześnie nie pisząc o niej publicznie. Zrozumiałe jest, że nie każdy ma ochotę podawać swojego prywatnego maila na stronie dostępnej dla wszystkich. W takiej sytuacji należy rozważyć założenie osobnego maila, blogowego.


2 komentarze :

 1. o tak, weryfikacja obrazkowa to moja zmora jak piszę komuś komentarz :D

  malinovva.blogspot.com
  noemisoul.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja niestety, wbrew najlepszym chęciom nie mogę weryfikacji wyłączyć - ilośc spamu jest zastraszajaca. Robiłam kilka podejść i zrezygnowałam. Na szczęście wciąż pojawiają sie wpisy życzliwych czytelników, i w tym kontekście cieszą mnie podwójnie! :)

  Miłego weekendu!
  Kasia

  OdpowiedzUsuń