piątek, 2 sierpnia 2013

Rady dla początkujących: HTML #3

Trzeci odcinek naszego cyklu z radami dla początkujących, a w nim proste triki, którymi upiększymy naszego bloga.

Pierwszym i podstawowym miejscem, w które musimy zaglądać jest projektant szablonów. Trafimy tam z zakładki układ. Potem, już wewnątrz projektanta, wchodzimy w "Zaawansowane", a następnie w "Dodaj arkusz CSS". Jest to również widoczne na poniższej instrukcji obrazkowej.

W miejsce, w które możemy dodawać arkusze CSS wklejamy podstawowe formuły, które będą miały wpływ na nasz kod. Przykładowe zastosowania przedstawiamy poniżej.


1. Wyśrodkowanie zakładek:
.pagelist {text-align:center !important;}
.pagelist li {display:inline !important; float:none !important;}


2. Wyśrodkowanie daty posta:
.data-header {
text-align:center;
}


3. Wyśrodkowanie nagłówka:
#header-inner img {margin: 0 auto !important;}
#header-inner {text-align:center !important;}

Poza powyższymi sposobami jest oczywiście możliwość ingerencji bezpośrednio w kod html. Bardzo dobre, jasno opisane instrukcje można znaleźć na blogu: http://hafija-background.blogspot.com, szczególnie w zakładce "Tutoriale".

Na koniec przestrzegamy przed samodzielnymi próbami działania w html przed utworzeniem kopii zapasowej naszego bloga. Jest to możliwe w zakładce szablon, w prawym górnym rogu, co widać na poniższej grafice.A jakie są wasze doświadczenia z przerabianiem szablonu?


3 komentarze :

 1. To mają być rady dla początkujących ? Nic z tego nie zrozumiałam... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W poprzednim poście z radami było opisane, jak wejść do Projektanta szablonów. Tam wchodzimy w "Zaawansowane" i w "Dodaj arkusz CSS". I tam tylko kopiujemy odpowiednie formuły, w zależności od tego, co chcemy zrobić. To wymaga tylko skopiowania fragmentu tekstu, którego już nie musimy rozumieć :) Dasz radę!

   Usuń
 2. ja to nazywam "czarną magią", dobrze że mam mojego eR od tego! :D

  OdpowiedzUsuń