piątek, 27 września 2013

Rady dla początkujących: Własna domena #11

W czasie ostatniego Spotkania Blogów Wnętrzarskich został przez nas poruszony temat własnej domeny.

po wpisaniu adresu www.blogiwnetrzarskie.blogspot.com automatycznie jesteśmy kierowani na www.blogiwnetrzarskie.pl

Do bloga, którego zakładamy na Bloggerze możemy podłączyć swoją domenę. Tak samo jest w przypadku innych platform. W moim przypadku wykupioną domeną jest www.blogiwnetrzarskie.pl. Adres to mały detal, ale bardzo istotny, jeżeli blog nie jest tylko chwilową zabawą.

Głupstwo - pomyślicie - co za różnica na jakiej domenie się pisze. I rzeczywiście muszę się zgodzić. W trakcie samego blogowania adres nie ma znaczenia. Czy jest to nazwa.blogspot.com, czy nazwa.pl czytelnicy i tak będą ci sami.

Schody zaczynają się, gdy chcemy wprowadzić zmiany. Jeżeli stawiamy na rozwój swojego bloga, liczymy, że nasz blog z dnia na dzień będzie stawał się coraz lepszy powinniśmy zadbać o własny adres. Wyobraźcie sobie, że postanawiacie zmienić platformę, bo Blogger Wam nie odpowiada. Bo przechodzicie na własny serwer albo podpisaliście korzystną umowę z firmą hostingującą. Nie ma znaczenia dlaczego. Jeżeli będziecie korzystali z końcówki blogspot.com Wasz dotychczasowy dorobek przepadnie. Czytelnicy też nie będą wiedzieli jak do Was trafić.

Nie wspominając już o tym, że domena sama w sobie jest inwestycją. Wraz ze wzrostem odsłon na Waszym blogu, również wartość adresu wzrasta. Zainwestowane 10 złotych może nagle się zamienić w zarobione tysiące.

TUTAJ znajdziecie bardzo dobrą instrukcję, jak "zaparkowaną" na home.pl domenę podpiąć do Bloggera. Jeżeli idziemy krok po kroku, to naprawdę nie może się nie udać.

Nieprawdą natomiast jest, że koniecznie trzeba od początku trzymać bloga na swoim serwerze albo w wynajętej firmie hostingującej. O ile argument Kominka, że po prostu lubi czuć, iż jest na swoim mnie przekonuje, o tyle mówienie, że po prostu tak jest lepiej nie. Dlaczego lepiej? Bo nie ma problemów z dostępem? Mit. Przypominam, że prędzej upadnie firma zatrudniająca 5 osób, niż Google. Prędzej padną serwery tej firmy, niż serwery Google. I o ile nie jesteśmy mistrzami Wordpressa, to nie odczujecie większych korzyści. To oczywiście moje zdanie. A co Wy sądzicie? :)5 komentarzy :

 1. Sama od jakiegoś czasu pracuję nad nowym pomysłem na My Full House i przyznam, że spędza mi to sen z powiek. Ja akurat będę się przenosić na Wordpress... No i.. trzymam za siebie kcuki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie boisz się straty odsłon przez zmianę adresu? Bo rozumiem, że na Wordpressie nie możesz zostać z .blogspot.com.

   Usuń
  2. Na blogspocie bedzie przekierowanie na moją domenę, ale pracować będę w wordpress. Zobaczymy.
   Do odważnych świat należy :)

   Usuń
 2. i tak nie wiem jak sobie ztym poradzić...z przeniesiem"siebie" na własną domenę.... chyba potrzebuję wsparcia jakiegoś informatyka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy bardzo dokładnie prześledzić tę instrukcję: http://edytuj.blogspot.com/2012/12/homepl-raz-jeszcze.html
   Jeżeli przejdzie się dokładnie krok po kroku, to nie powinno być problemu.

   W razie problemów wydaje mi się, że każda choć trochę bardziej zaawansowana technicznie osoba powinna dać radę :) Ja się na tym nie znam, a dałem ;)

   Usuń