piątek, 4 października 2013

Rady dla początkujących: Zakładanie bloga #12

Gdy rozpoczynałem ten cykl spodziewałem się, że jego czytelnikami średnio zaawansowani blogerzy, którzy w prosty sposób będą chcieli coś poprawić na swoim blogu. Nie spodziewałem się jednak, że będzie on impulsem dla kolejnych osób, by dopiero zacząć przygodę z blogosferą. Ten impuls sprawił, że otrzymałem pytania, które brzmiał mniej więcej tak: jak właściwie założyć bloga? I mimo, że jest to temat, który powinien pojawić się w pierwszej kolejności, to braki nadrabiam dopiero teraz.

1. Blogger
Główną platformą na której działam i o której opowiadam jest Blogger. Uważam, że warunki stworzone dla blogerów są tu idealne, szczególnie dla początkujących. Zapraszam na www.blogger.com.


Osoby posiadające już produkty Google mogą zalogować się za pomocą posiadanego wcześniej loginu. Pozostałym pozostaje magiczny przycisk "ZAREJESTRUJ SIĘ", który przy okazji uprawi Was do posiadania również skrzynki mailowej, którą zresztą serdecznie polecam.


Po zalogowaniu do Bloggera Waszym oczom ukaże się ekran bardzo podobny do poniższego. Jak łatwo się domyślić należy kliknąć "Nowy blog". Już teraz możecie sobie obmyślić nazwę bloga. Dalszy ciąg jest bardzo intuicyjny, więc nie powinniście spodziewać się problemów :) Możecie śmiało przejść do postu dotyczącego szablonu.


2. WordPress
Nie chcę wyjść na osobę zamkniętą na nowe, więc polecę Wam kolejną platformę, którą również bardzo cenię. Mówiąc krótko: zapraszam na www.wordpress.com.


Na stronie głównej zobaczycie mniej więcej powyższy obraz. "Get Started" i wszystko jasne. W przypadku Bloggera możemy przy okazji założyć wygodną pocztę mailową, czego na Wordpressie zrobić nie możemy. Innym minusem jest konieczność przynajmniej podstawowej znajomości języka angielskiego - zarówno przy rejestracji, jak i obsłudze platformy.

Według mnie dwa wymienione przeze mnie miejsca są najprzyjaźniejsze dla początkujących blogerów. Wraz z Waszym rozwojem sami będziecie myśleć o innych rozwiązaniach, własnych serwerach etc. Uważam jednak, że nie należy rzucać się od razu na głęboką wodę, a zarówno Blogger, jak i WordPress Wam na to nie pozwolą.

Cóż, w takiej sytuacji pozostaje mi tylko życzyć Wam miłego blogowania! :)3 komentarze :

 1. Na bloggerze można założyć bloga z innego adresu mailowego, nie musi być gmail, w ogóle nie trzeba wtedy skrzynki na gmailu zakładać. Wystarczy przy rejestracji wpisać inny adres (już posiadany), wszystkie działają :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, to nawet nie wiedziałem! Dzięki za uwagę :)
   A wiesz czy od zawsze tak było?

   Usuń