piątek, 26 lipca 2013

Rady dla początkujących: Szablon #2

W wyglądzie bloga powinniśmy zwrócić uwagę na dwie rzeczy - funkcjonalność i atrakcyjność. Musimy znaleźć złoty środek pomiędzy tymi dwiema cechami, gdyż jest to jedyna droga do sukcesu.Najważniejsze, aby szablon bloga nie odwracał uwagi od treści. Czytelnicy nie mogą dostawać bólu głowy od wpatrywania się w zbyt intensywne barwy. Nadmiar wzorów, żywa barwa w tle czy dwa paski boczne zapełnione milionem pstrokatych obrazków - to wszystko przeszkadza w skupieniu się na czytaniu postów.
Jaki szablon jest najbardziej czytelny? Zdecydowanie najbezpieczniejsze jest jasne tło, czyli białe, delikatnie szare lub kremowe. Ozdobną czcionkę zastosujmy jedynie przy nagłówkach i tytułach. Uporządkujmy pasek boczny, część rzeczy przenieśmy na podstrony bloga lub umieśćmy na dole, pod postami.

Nie ciężko zauważyć, że taki prosty wygląd jest bardzo popularny. Białe tło możecie zobaczyć również u nas. Czy to znaczy, że wszystkie blogi mają być takie same? Oczywiście, że nie!To istotne, aby blog oddawał nasz temperament. Jeśli jesteśmy spokojni, lubimy pastelowe barwy, nie warto porywać się na mocno czerwony nagłówek. Natomiast jeśli mamy pomysł, jak zagrać kolorami, nie bójmy się eksperymentować! Przecież jeśli po kilku dniach dojdziemy do wniosku, że lepiej będzie inaczej, zawsze możemy szablon poprawić. Warto próbować, bawić się barwami. Metodą prób i błędów stwórzmy niepowtarzalną przestrzeń. Nie możemy jednak przy tym zapomnieć o funkcjonalności. Dlatego nie przesadzajmy z liczbą kolorów, których będziemy używać. Zestawienie ze sobą trzech barw w zupełności powinno wystarczyć. Dobrym pomysłem jest również zrobienie własnych banerów dla stron, które polecamy na pasku bocznym - w ten sposób możemy ujednolicić styl naszego bloga.
Jak edytować szablon? Na poszczególnych serwisach blogowych panel administratora wygląda inaczej. Natomiast dla osób nie czujących się zbyt pewnie w HTMLu, zawsze powinien być dostępny prostszy, bardziej intuicyjny sposób kreowania wizerunku naszego bloga. Poniżesz prezentujemy panel Bloggera:Można skorzystać z gotowych szablonów, bądź zająć się edycją wszystkiego samodzielnie. Jak widzicie, tu w prosty sposób można samemu ustawić kolor, wielkość i czcinkę poszczególnych elementów tekstowych bloga. Wpływamy na układ zawartości. Możemy edytować nawet szerokość bloga! Możliwości są naprawdę duże. Warto poeksperymentować, by stworzyć szablon najbliższy naszemu sercu.


1 komentarz :

  1. Dzięki za praktyczne rady,
    ja na pewno skorzystam {:-D
    pozdrawiam
    Małgosia

    OdpowiedzUsuń